Dnes je sobota 23. listopadu 2024  
    symposium: Siločáry duše dítěte

symposium: Siločáry duše dítěte
aneb Rozvíjející pohled na vedení dětského folklorního souboru na počátku 21. století.


výprava k tajemnosti duše dítěte
sobota 12. září 2009 ... Luhačovice, XVII. MFF Písní a tancem

 ... Siločáry duše dítěte ... 12.9.2009 ... foto: MiškaroviChci dnes, čtyři dny po symposiu, udělat shrnutí mých osobních zážitků z víkendu. Sobotní symposium bylo pro mě osobně natolik významným životním okamžikem, ke kterému jsem už několik let cílevědomě a usilovně směřoval, že snad nemohu ani jinak, než se o tom rozepsat.

Ještě v červnu jsem netušil, že by se mi má vize - vyvolat diskuzi v široké folklorní veřejnosti o problematice vedení dětských folklorních souborů na počátku 21. století, mohla v dohledném čase podařit uskutečnit. A najednou to přišlo - v Nymburku na festivale Polabská vonička - při setkání s prezidentem FoS ČR Zdeňkem Pšenicou. Bavili jsme se spolu o této problematice v posledních letech už několikrát. A teď mi sám navrhl udělat symposium v rámci XVII. Mezinárodního dětského folklorního festivalu v Luhačovicích. Rád jsem jeho nabídku přijal. A začal symposium v následujících týdnech spolu s prezidentkou festivalu Radkou Ehrenbergrovou organizovat.

 ... zleva: Martin Janšto, Viliam Ján Gruska a Karel Pavlištík ... 12.9.2009 ... foto: MiškaroviOslovil jsem uznávané osobnosti folklorního světa s otázkou, zda také cítí, že je třeba hledat cesty, jak to udělat, abychom prostřednictvím lidové kultury co nejvíce dokázali pohladit duši dítěte a tím v ní zanechat hlubokou stopu. Chtěl jsem, aby na symposiu promluvili o tom, že také vidí tu nutnost otevřeně o změně přístupu k uchovávání tradiční kultury dětmi mluvit. A k mé velké radosti kývli všichni, které jsem oslovil: PhDr. Alena Schauerová, Mgr. Jana Křenková, Doc. Ing. Viliam Ján Gruska, CSc. (SR), PhDr. Karel Pavlištík, CSc. a PaedDr. Martin Janšto (SR).

Nejhektičtějším dnem pro mě byl pátek, těsně před sobotním setkáním. Během odpoledne a noci se mi postupně podařilo osobně se setkat se všemi mluvčími symposia. Konečně jsme v hovorech mohli dát jednotlivým příspěvkům definitivní podobu. Když jsem po půlnoci odjížděl z pozlovického hotelu Adamantino, spadla ze mě tíha, která mě tlačila poslední týdny. Lektoři přijeli, byli natěšení stejně jako já a všichni věřili tomu, že toto téma je nosné a smysluplné. Od té chvíle jsem byl naprosto v klidu. Věděl jsem, že diskuze ve folklorním světě právě začala.

 ... Siločáry duše dítěte ... 12.9.2009 ... foto: MiškaroviV Luhačovicích se ke mně připojil kamarád Tomáš Mozga z Pardubic, velký hybatel studentského dění na MU Brno, kde dodělává postgraduál na biochemii. Šak se třeba mrkněte na jeho projekt KABINET HAVEL – ÚSVIT V ČECHÁCH. Byli jsme domluvení na setkání už dávno a konečně nám to vyšlo. Celou páteční noc jsme pak u nás doma prodebatovali. Jít spát by byla škoda. A v sedm ráno jsme už byli v Luhačovicích na kolonádě ve Společenském domě.

Pak už se jen čekalo, kolik vedoucích souborů a pedagogů na symposium přijde. Obavy byly na místě, protože termín setkání se trefil do Slavností vína v Uh. Hradišti, festivalu v Dolní Lomné, do Hanáckých slavností v Prostějově… což mě mrzelo. Ale lidé přišli. Sál se zaplnil několika desítkami vedoucích z Prahy, Kostic, Pardubic, Brna, Rožnova pod Radhoštěm, Lipova, Velké nad Veličkou, Archlebova, Dambořic, Liptálu, Nenkovic, Staré Vsi nad Ondřejnicí, Svatobořic-Mistřína, Zlína, Fryštáku, Luhačovic…

A pak už se přednášelo a postupně i více a více diskutovalo. Moderátorem celého dne byl PhDr. Karel Pavlištík, CSc., který dokázal udržet diskuzi ve zřetelném směru, shrnul vždy složitější myšlenky do několika slov a především uvolňoval průběžně atmosféru. Byl jsem opravdu velmi rád, že mi nabídl svoji pomoc. Jeho zkušenosti pro mě byly neocenitelmé! Na Siločárách duše dítěte zazněly tyto příspěvky:
PhDr. Alena Schauerová: Kudy, kudy cestička
Teoreticky se věnovala působení lidové kultury na dítě a uvedla nezbytnost správného nasměrování siločar k duši dítěte.

Mgr. Jana Křenková: Tam... ke kořínkům řeči, do hlubokosti
Poukázala na odsouvání kultivace slovního projevu dětí v dětských souborech a vysvětlila význam většího zapojení ústní lidové slovesnosti při práci s dětmi. Uvedla i příklady z vlastní zkušenosti.

PaedDr. Martin Janšto: Siločáry duše dítěte
Ředitel malotřídní školy v malé obci Košariska (link na její stránky je ZDE) předvedl na mnoha projektech, které se svými dětmi ve škole udělal, jak může kvalitně a moderně pojatá výuka na počátku 21. století přímo zasahovat žáky. Příspěvek měl výborně zpracovaný do multimediální prezentace, takže jsme zhlédly stovky fotek, videa i zvukové záznamy. Je nepochybné, že bohaství jeho práce si zaslouží v budoucnosti samostatné téma a mnohem delší čas k prezentaci.
ZŠ M.R.Štefánika v KošariskáchZde jsou některé priority jeho malotřídní školy:
• regionálne zameranie na tradičnú ľudovú kultúru
• vzdelávanie a výchova zážitkovou metódou
• umenie ako stimulujúci prvok v učení
• orientácia na prácu s multimédiami (počítačová grafika, práca s fotografiou a zvukom) a internetom
• tvorba vlastných výukových programov
• tvorba audiovizuálnych kompozícii a ich prezentácia v podobe koncertov a pásiem s veľkoplošnou projekciou


Mgr. Vlastimil Ondra: Je dětský festival pro děti?
Přiblížil na praktických ukázkách jednu z několika cest, jimiž se snaží v dětech probouzet geny nezbytné pro vytváření genia loci. Tuto cestu nazývá Výpravy do kraja a zároveň jejím prostřednictvím nastínil směr, kudy by se mohl v blízké budoucnosti ubírat vývoj dětských folklorních festivalů.

Doc. Ing. Viliam Ján Gruska, CSc. : Staré nôty mladých strún Európy
Předestřel před posluchače svoji filozofii setkávání dětských muzik, kterou na festivale Staré nôty mladých strún Európy v uplynulých osmnácti letech na Slovensku uplatňoval. Zdůraznil mj. nutnost multižánrového oslovování dětí a neustálé vytváření impulsů pro podnícení a naplnění jejich zvídavosti. O festivale Staré nôty mladých strún Európy se dočtete zde: [1] [2]

Symposium SILOČÁRY DUŠE DÍTĚTE pokračovalo po dopoledních přednáškách i odpoledne. Odpolední setkání bylo cele věnováno diskuzi nad otázkami, které vedoucí nejvíce zaměstnávají a trápí.

Co dodat na závěr. Moc děkuji osobnostem, které zaštítily symposium a navíc se na něm aktivně podílely. Jsem rád, že vedoucí souborů a pedagogové přijeli ze všech koutů republiky, nastolené téma je zaujalo, a že vyjádřili zájem o další pokračování. Děkuji i organizaci FoS ČR, že symposium zaštítila a poskytla mu prostor na svém mezinárodním dětském festivalu Písní a tancem Luhačovice.

Jsem rád i za sebe. Byla to pro mě velká zkouška. Nyní přemítám, jak v nejbližší době dál v podněcování diskuze o nových pohledech na vedení dětského souboru pokračovat a do toho dokončuji knížku, o které si myslím, že ta vše teprve posune pořádně dopředu...

fotografïe ze SILOČÁR TADYK
● POKUD BUDOU SOUHLASIT MLUVČÍ, ZVEŘEJNÍM I AUDIONAHRÁVKY JEJICH PŘEDNÁŠEK A DISKUSI ●

● vlastimil ondra ●



<< Předchozí   Další >>

 

2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000

1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992

Nivnička



Webmaster