V pátek bez přezůvek ! Hluk 13. června 2008
Ahoj všeci. Páteční zkouška (13.6. krásné datum) Nivničky proběhne v Hluku kolem táborového ohně 18:30-??:??. Pokud nebude táborákové počasí, pak bude v Nivnici. Na odvoz auty se spolu domluvte, případně to můžu do Nivnice otočit i já. Kdo chce, může (tak jako já) na místě i přespat. Buďto ve stanu na zahradě, popřípadě na půdě. S sebou něco na opečení a dál co vás napadne. Hlavně dobrou náladu. Dojděte všeci. Gábi, Vlastík, Ajka ví kde to je. Ahojte v pátek. Víťa
Sraz bude v 18:00 před Gabčiným. Kdo vezne auto? Vlasti
V pátek bez přezůvek !
Hluk 13. června 2008
výprava do kraja ... pod fotkú je videjko cca 26MB ... ... ve fotogalérce je sedmdesát fotek ...
reakce: Včéra to bylo fakt příjemné. Vlasti 14.6.2008 ... 8:08
Spal jsem tam a parádně, po dvoře pobíhali malí zajíci, nad truků byl
bažant, paráda. Škoda, že sa už u ohňa nezpívalo. Vita 14.6.2008 ... 8:26
vít a vlasti
V pátek bez přezůvek !
Hluk 13. června 2008
Konečně sa dostávám k tomu, abych vám za sebe a Vítka sdělil, že dnes to děláme né enom jako posezéní a opékání, ale aj jako výpravu do kraja. Bude šanca sa neco nového dozvědět, jelikož Vítek domlúvíl v Huku prohlídku jejich památkových domkú aj s výkladem. Pro ty, keří chcú o tom vědět kdeco už včíl přikládám povídání. Opatrujte sa. A dneskaj to platí! Vlasti
Rolnické domky č. 283 a 284 jsou názornou ukázkou toho, jak se na vesnici žilo a bydlelo v dobách od 17. do poloviny 19. století. Rolnické domky č. 283 a 284 se nachází na okraji Hluku, v ulici se starobylým názvem Rajčovňa. Domy pochází z 19. století (starší domek byl postaven na počátku a novější na konci 19. století). Postaveny jsou z nepálených cihel – kotovic, zdi jsou pokryté mazaninou z ječmenných plev, hlíny a vody, zalíčené vápnem. Na střeše nelze přehlédnout starodávné bílé komíny, zaujmou i malá jednoduchá okénka, nízké dveře, stylová vrata.
V menším a starším domku je zachovaná původní hliněná podlaha i veškeré zařízení. Stůl, lavice, jediná postel, místnost doplňují kachlová kamna s pecí. Ta se vytápěla ze síně, z tzv. „černé kuchyně“. K domku patří i nářaďovna, malý dvoreček, kde dříve bývalo hnojiště a chlév.
Ve větším domku jsou všude dřevěné podlahy. V kuchyni je dominantním kusem zařízení kachlový sporák, na lavkách je rozloženo dřevěné nářadí, potřebné k pečení chleba. Ve vedlejší místnosti – jizbě - je malé muzeum krojů. Figuríny prezentují kroj všední, ale především sváteční. Hlucké kroje v celé jejich kráse a rozmanitosti mohou návštěvníci obdivovat v krojovaném průvodu při Dolňáckých slavnostech, pořádaných spolu s Jízdou králů jednou za tři roky. V největší místnosti jsou nábytek a doplňky z velké části přeneseny z národopisně-historické sbírky Slovácká jizba. Místnosti vévodí rohový stůl s dekorovanými lavicemi, kachlová kamna, malovaná postel, skříň.
Rozlehlejší dvorek je - jak to dříve bývalo – vyzdoben ornamenty, charakteristickými pro region. Malba je provedena podle vzoru nejstarších ukázek původního hluckého ornamentu a byla rekonstruována koncem minulého století.
Domky jsou majetkem Města Hluk, jejich správu provádí manželé Jelénkovi. Oba domky jsou po předchozí dohodě přístupny veřejnosti po celý rok. Při slavnostnějších příležitostech, jako jsou hody, Dolňácké slavnosti apod., zde vyhrává cimbálová muzika, jsou tu pořádány výstavy a akce s folklorní a národopisnou tematikou.
vít a vlasti
foto: Vlastik a Vítek |